Knihovní služby informačního systému Univerzity Karlovy  
CKIS » Návody » Jak pracovat se čtenářským kontem
Centrální knihovně-informační systém UK
Obálky knih
E-prezenčka
Vstup do katalogu
Kontakty na jednotlivé knihovny
Instrukce pro knihovníky
Návody
Návod pro WWW katalog
Jak pracovat se čtenářským kontem
Technická podpora
In English
 
 

Návod pro práci se čtenářským kontem

Do svého čtenářského konta se dostanete pomocí odkazu Přihlášení - UK (pokud jste student, doktorand nebo zaměstnanec UK) nebo pomocí odkazu Přihlášení - ostatní (pokud jste externí uživatel). Systém bude vyžadovat autentikaci uživatele. Pro užívání služeb Centrálního katalogu je nutné se předem registrovat v knihovně UK, jejíž služby máte zájem užívat. Registrace nevzniká automaticky vydáním průkazu UK.


Přihlášení - UK - jako Přihlašovací jméno slouží číslo pod fotografií na průkazu (ať už je to průkaz studenta, zaměstnance nebo doktoranda), heslo je Vaše heslo do CAS nebo do LDAP (obvykle shodné s heslem do Informačního systému). Pokud heslo nevíte, nemáte nebo jste ho zapomněli, je možné si heslo změnit na adrese ExternĂ­ odkaz https://ldap1.cuni.cz/.


Obr. 1 Vstupní přihlašovací stránka pro studenty, doktorandy a zaměstnance UK


Přihlášení - ostatní - jako přihlašovací jméno (ID) slouží číslo pod fotografií na průkazu , jako heslo použijte písmenný kód napsaný pod čárovým kódem na Vašem průkazu.


Obr. 2 Vstupní přihlašovací stránka pro externí uživatele


Ve čtenářském kontě můžete sledovat stav a historii výpůjček, přehled rezervací, platební transakce nebo případné prohřešky. Můžete si zde změnit elektronickou adresu, kam Vám mají být odesílány zprávy z knihovny (splněné rezervace, upozornění na uplynutí výpůjční lhůty, upomínky apod.).


Obr. 3 Čtenářské konto


Na detailní výpis dokumentů, které máte aktuálně půjčené, se podíváte tak, že kliknete v části Aktivity na číslo vedle Výpůjčky. Stejný postup platí i pro Seznam historie výpůjček a Požadavky na výpůjčky (rezervace). U dokumentů, které máte půjčené, se zobrazuje název knihovny, která dokument vlastní, do kdy máte dokumenty půjčené. Dokumenty, u kterých není prošlá výpůjční lhůta, si můžete prodloužit pomocí tlačítka Prodloužit vybrané nebo Prodloužit vše. Pokud se prodloužení nezdaří, může být důvodem prošlá výpůjční lhůta, případně na titul v dané knihovně čeká jiný zájemce nebo titul již byl prodloužen a nelze ho více prodloužit. Pro podrobnější údaje kontaktujte konkrétní knihovnu.


Obr. 4. Seznam výpůjček a možnosti prodloužení


Po přihlášení do konta čtenáře je možné si na vyhledané dokumenty rezervovat. Po vyhledání požadovaného titulu, si klikněte v záznamu na jméno knihovny, kde si chcete knihu rezervovat. Zobrazí se tabulka s dostupnými exempláři. V levé části tabulky pak klikněte na nápis Požadavek. Poté se zobrazí tabulka s údaji, dokdy máte o titul zájem (standardně jsou nastaveny 3 měsíce) a knihovna, kde si dokument vyzvednete. Dále už není potřeba nic dalšího vyplňovat, stačí použít tlačítko OK. Až se kniha vrátí do knihovny, bude Vám odeslán e-mail s informací z knihovny. Jak to s Vaší rezervací vypadá si můžete kontrolovat sami v kontě čtenáři v části Aktivity - Požadavky na výpůjčky. Zadat rezervaci je možné i bez toho, aby byl uživatel předem přihlášen. Přihlásit do konta je potřeba až v okamžiku realizace konkrétního požadavku.

POZOR - rezervace neumožňují všechny knihovny, ale pouze knihovny 1. lékařské fakulty, 2. lékařské fakulty, 3. lékařské fakulty (pouze tituly ve skladišti), Filozofické fakulty, Evagelické teologidké fakulty, Matematicko-fyzikální fakulty, Pedagogické fakulty, Fakuty sociálních věd, Fakulty tělesvé výchovy a sportu, Katolické fakulty, Právnické fakulty a Knihovna společenských věd T.G. Masaryka. Další podmínky Vám sdělí konkrétní knihovna.


Obr. 5 Dostupné exempláře v jedné z knihoven

Obr. 6 Rezervace konkrétního titulu


Případné pokuty nebo dlužné částky uvidíte v části Aktivity - Platební transakce. Tam se zobrazuje konkrétní dlužná částka. Dluh je potřeba uhradit v té knihovně, u které je uveden, dluhy nelze platit jinde.


Obr. 7 Dlužné částky


Je v zájmu všech čtenářů dát knihovně svoji aktuální e-mailovou adresu, protože knihovny na ní obvykle posílají upozornění na splněné rezervace, konec výpůjční lhůty, upomínky apod. Pokud chcete aktualizovat staávající e-mailovou adresu, stačí v kontě čtenáře kliknout na odkaz Aktualizujte adresy nebo Adresy.


Obr. 8 Aktualizace e-mailové adresy


Heslo je možné si po prvním přihlášení změnit. To lze pomocí tlačítka Heslo v navigační liště. Jako i v jiných programech, i zde je potřeba nejprve vyplnit staré heslo, nové a potvrdit nové. Pro případ, že byste heslo zapoměli, můžete vyplnit Kontrolní otázku a odpověď na ní. Tento způsob změny hesla ale slouží POUZE pro přihlašování do Centrálního katalogu a nikoliv pro další služby na UK. Přes tuto možnost NENÍ možné měnit heslo do LDAP, to je možné změnit POUZE na adrese ExternĂ­ odkaz https://ldap.cuni.cz/index.php .


Obr. 9 Změna hesla a nastavení kontrolní otázkyTento dokument..   

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 Irena Siváková

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

25.06 2014 13:57

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace: 3.04 2015 13:49, © ÚVT