Knihovní služby informačního systému Univerzity Karlovy  
CKIS » Návody » Jak pracovat se čtenářským kontem
Centrální knihovně-informační systém UK
Obálky knih
E-prezenčka
Technická podpora
In English
 
 

Návod pro práci se čtenářským kontem

Do svého čtenářského konta se dostanete pomocí odkazu Přihlášení - UK (pokud jste student, doktorand nebo zaměstnanec UK) nebo pomocí odkazu Přihlášení - ostatní (pokud jste externí uživatel). Systém bude vyžadovat autentikaci uživatele. Pro užívání služeb Centrálního katalogu je nutné se předem registrovat v knihovně UK, jejíž služby máte zájem užívat. Registrace nevzniká automaticky vydáním průkazu UK.


Přihlášení - UK - jako Přihlašovací jméno slouží číslo pod fotografií na průkazu (ať už je to průkaz studenta, zaměstnance nebo doktoranda), heslo je Vaše heslo do CAS nebo do LDAP (obvykle shodné s heslem do Informačního systému). Pokud heslo nevíte, nemáte nebo jste ho zapomněli, je možné si heslo změnit na adrese ExternĂ­ odkaz https://ldap1.cuni.cz/.


Obr. 1 Vstupní přihlašovací stránka pro studenty, doktorandy a zaměstnance UK


Přihlášení - ostatní - jako přihlašovací jméno (ID) slouží číslo pod fotografií na průkazu , jako heslo použijte písmenný kód napsaný pod čárovým kódem na Vašem průkazu.


Obr. 2 Vstupní přihlašovací stránka pro externí uživatele


Ve čtenářském kontě můžete sledovat stav a historii výpůjček, přehled rezervací, platební transakce nebo případné prohřešky. Můžete si zde změnit elektronickou adresu, kam Vám mají být odesílány zprávy z knihovny (splněné rezervace, upozornění na uplynutí výpůjční lhůty, upomínky apod.).


Obr. 3 Čtenářské konto


Na detailní výpis dokumentů, které máte aktuálně půjčené, se podíváte tak, že kliknete v části Aktivity na číslo vedle Výpůjčky. Stejný postup platí i pro Seznam historie výpůjček a Požadavky na výpůjčky (rezervace). U dokumentů, které máte půjčené, se zobrazuje název knihovny, která dokument vlastní, do kdy máte dokumenty půjčené. Dokumenty, u kterých není prošlá výpůjční lhůta, si můžete prodloužit pomocí tlačítka Prodloužit vybrané nebo Prodloužit vše. Pokud se prodloužení nezdaří, může být důvodem prošlá výpůjční lhůta, případně na titul v dané knihovně čeká jiný zájemce nebo titul již byl prodloužen a nelze ho více prodloužit. Pro podrobnější údaje kontaktujte konkrétní knihovnu.


Obr. 4. Seznam výpůjček a možnosti prodloužení


Po přihlášení do konta čtenáře je možné si na vyhledané dokumenty rezervovat. Po vyhledání požadovaného titulu, si klikněte v záznamu na jméno knihovny, kde si chcete knihu rezervovat. Zobrazí se tabulka s dostupnými exempláři. V levé části tabulky pak klikněte na nápis Požadavek. Poté se zobrazí tabulka s údaji, dokdy máte o titul zájem (standardně jsou nastaveny 3 měsíce) a knihovna, kde si dokument vyzvednete. Dále už není potřeba nic dalšího vyplňovat, stačí použít tlačítko OK. Až se kniha vrátí do knihovny, bude Vám odeslán e-mail s informací z knihovny. Jak to s Vaší rezervací vypadá si můžete kontrolovat sami v kontě čtenáři v části Aktivity - Požadavky na výpůjčky. Zadat rezervaci je možné i bez toho, aby byl uživatel předem přihlášen. Přihlásit do konta je potřeba až v okamžiku realizace konkrétního požadavku.

POZOR - rezervace neumožňují všechny knihovny, ale pouze knihovny 1. lékařské fakulty, 2. lékařské fakulty, 3. lékařské fakulty (pouze tituly ve skladišti), Filozofické fakulty, Evagelické teologidké fakulty, Matematicko-fyzikální fakulty, Pedagogické fakulty, Fakuty sociálních věd, Fakulty tělesvé výchovy a sportu, Katolické fakulty, Právnické fakulty a Knihovna společenských věd T.G. Masaryka. Další podmínky Vám sdělí konkrétní knihovna.


Obr. 5 Dostupné exempláře v jedné z knihoven

Obr. 6 Rezervace konkrétního titulu


Případné pokuty nebo dlužné částky uvidíte v části Aktivity - Platební transakce. Tam se zobrazuje konkrétní dlužná částka. Dluh je potřeba uhradit v té knihovně, u které je uveden, dluhy nelze platit jinde.


Obr. 7 Dlužné částky


Je v zájmu všech čtenářů dát knihovně svoji aktuální e-mailovou adresu, protože knihovny na ní obvykle posílají upozornění na splněné rezervace, konec výpůjční lhůty, upomínky apod. Pokud chcete aktualizovat staávající e-mailovou adresu, stačí v kontě čtenáře kliknout na odkaz Aktualizujte adresy nebo Adresy.


Obr. 8 Aktualizace e-mailové adresy


Heslo je možné si po prvním přihlášení změnit. To lze pomocí tlačítka Heslo v navigační liště. Jako i v jiných programech, i zde je potřeba nejprve vyplnit staré heslo, nové a potvrdit nové. Pro případ, že byste heslo zapoměli, můžete vyplnit Kontrolní otázku a odpověď na ní. Tento způsob změny hesla ale slouží POUZE pro přihlašování do Centrálního katalogu a nikoliv pro další služby na UK. Přes tuto možnost NENÍ možné měnit heslo do LDAP, to je možné změnit POUZE na adrese ExternĂ­ odkaz https://ldap.cuni.cz/index.php .


Obr. 9 Změna hesla a nastavení kontrolní otázkyTento dokument..   

Kontaktní osoba
pro tento dokument:


 Irena Siváková

 

Tento dokument
ke stažení:


     ve formátu PDF
     ve formátu TXT

 

Poslední změna:

25.06 2014 13:57

 

Komentáře a dotazy zasílejte z kontaktního formuláře, Poslední aktualizace: 25.05 2020 10:31, © ÚVT